Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne w Józefosławiu (gmina Piaseczno)

Szukaj
Close this search box.

Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne w Józefosławiu

Szukaj
Close this search box.

ARTYKUŁ

Jak przygotować dzieci do naszego rozwodu ?

Pierwsze pytanie jakie  nasuwa się rodzicom w takiej sytuacji to: Co mam zrobić, aby moje dzieci najmniej ucierpiały w czasie rozwodu?.

Rodzicu najważniejszą sprawą jest to, aby najpierw zadbać o siebie.

To jak dziecko przejdzie przez cały proces rozwodu zależy wyłącznie od Was.

Zadbanie o siebie związane jest przede wszystkim z zdobyciem jak największej wiedzy, jak trzeba postępować w takiej  sytuacji, aby jak najłagodniej przejść przez cały  proces rozwodu.

Ważną rzeczą jest to, aby zapoznać się z wiedzą jak przeżywają rozstanie rodziców również ich dzieci.

Ludzie dorośli w trakcie rozstania muszą zmierzyć się z wieloma ambiwalentnymi uczuciami. Pojawiają się wtedy bardzo silne negatywne uczucia: bólu, poniżenia, krzywdy, poczucia niskiej wartości, które przeplatają się razem z  uczuciami jak gniew, nienawiść, złość. Czas rozstania to cały proces przez, który musi przejść cała rodzina.

Dzieci tak samo jak ich rodzice doświadczają silnych uczuć jak żal, nienawiść, poczucie krzywdy, poczucie winy, niskie poczucie własnej wartości, uczucie silnego gniewu i żal do rodziców.

Dorośli w trakcie rozstania doświadczają negatywnych emocji, które silnie wpływają na ich dzieci.

Często dorośli z wielkim uczuciem gniewu zaczynają zwyczajnie ze sobą ,,walczyć”, obwiniają się wzajemnie.

Dzieci natomiast pozostają w wielkiej nadziei, że wszystko się jeszcze ułoży, że ich mama i tata będą jeszcze może kiedyś razem.

Ważna rzeczą jest to, że dzieci czują wszystkie emocje rodziców nawet te, które próbujemy ukryć przed nimi. Dziecko doskonale czuje kiedy ich rodzic jest bezpieczny a kiedy nie. Przed dziećmi nie da się nic ukryć. Dlatego  tak ważne jest aby najpierw zadbać o własną równowagę i bezpieczeństwo a wtedy będą szczęśliwe nasze dzieci.

 

Dzieci różnie reagują na rozwód rodziców, jedne stają się bardziej wycofane, z poczuciem winy,  krzywdy, skryte, chcą być niezauważalne czasami a inne zaczynają przejawiać takie zachowania, jak bunt, gniew, złość, agresję.

W ten sposób jednocześnie manifestują swoją złość i chęć zwrócenia na siebie uwagi ale też proszą w ten sposób o pomoc. Kiedy w systemie rodzinnym nie jest  bezpiecznie wtedy dziecko występuje w roli delegata, którego zadaniem jest proszenie na zewnątrz o pomoc innych ludzi. Dziecko robi to poprzez zmianę zachowania aby na niego zwrócić uwagę.

Rzeczą jasną jest, że rozwód u rodziców wywołuje w nich wiele negatywnych emocji, dlatego tak ważne jest, aby najpierw zadbać o własną równowagę emocjonalną i psychiczną. Kiedy my pomożemy sami  sobie, poczujemy się lepiej to nasze dzieci mimo trudnej sytuacji będą czuły się bezpieczne.

Najpierw trzeba pomóc sobie aby później pomóc dziecku.

O czym warto pamiętać, aby Wasze dziecko przeżyło łagodnie rozstanie?

To wskazówki dla Ciebie Rodzicu:

Dziewięć życzeń dzieci, których rodzice są w trakcie separacji lub rozwodu:

  1. Zanim zamieszkacie osobno: porozmawiajcie z nami i wytłumaczcie, co teraz się zmieni.
    2. Opowiedzcie nam to tak, byśmy to zrozumiały i nie czuły się winne waszemu rozstaniu.
    3. Nie chcemy być włączane w wasze kłótnie i nie chcemy słuchać jak jedno z was mówi źle o drugim.
    4. Nie chcemy współdecydować, komu ma przypaść opieka nad nami.
    5. Chcemy pozostać w znajomym nam otoczeniu, byśmy nie stracili kontaktu z naszymi przyjaciółmi.
    6. Chcemy mieć możliwość widzenia rodzica, u którego nie będziemy mieszkać i to tak często jak będziemy chciały.
    7. W przyszłości chcemy również widywać pozostałych członków rodziny.
    8. Może moglibyście nie zamieszkiwać natychmiast ze swoimi nowymi partnerami, to byłoby dla nas prostsze.
    9. Nie traktujcie nas jak małych dorosłych; nie jesteśmy nimi.

Komitet Ochrony Praw Dziecka

Jak to powiedzieć dziecku o rozwodzie?

RODZICU !

Najpierw zanim powiesz, pomyśl o tym co chcesz powiedzieć. Przygotuj się do tej rozmowy  z dzieckiem najlepiej jak to możliwe.

Ma to być czas  przeznaczony tylko dla Was. Ważne jest aby  na czas tej rozmowy odsunąć od siebie negatywne emocje, które odczuwacie wobec partnera.

Nie planujcie niczego więcej, wycisz telefon, skup się tylko na rozmowie z dzieckiem.    

RODZICE!

Wspólnie poinformujcie dzieci o Waszej decyzji, jak tylko zostanie ona podjęta. Dzieci obserwując Wasze zachowanie dużo wcześniej czują, że coś dzieje się innego w  Waszej rodzinie. Ważne, abyście to Wy w sposób spokojny poinformowali dziecko o Waszym rozstaniu. Ważne jest, aby dziecko nie dowiedziało się od kogoś z rodziny np. babci, dziadka, że jego rodzice się rozstają.

Rodzicu nie oczekuj od dziecka zbyt wiele. W takiej sytuacji Twoje dziecko będzie przeżywało mieszankę ambiwalentnych uczuć związanych z tą sytuacją.

Ważne, aby dać dziecku szansę na przeżywanie tych emocji. Pamiętajcie, aby nie tłumić emocji dziecka i wspólnie nazywajcie emocje swoje i dziecka.

 W takiej  trudnej sytuacji dziecko ma prawo powiedzieć jak się czuje: jestem smutny, jestem zły, jest mi przykro.. itp

Nie starajmy usilnie łagodzić emocji u dzieci, zmuszać dzieci do dobrych uczuć np. aby już nie płakało, pocieszać je na siłę.

Dziecko ma prawo do przeżycia po swojemu emocji, potrzebuje czasami ,,wyrzucić” na zewnątrz, zamanifestować i pokazać swoje cierpienie i ból innym ludziom.

Choć to trudne emocje, dla dobra dziecka powinieneś rodzicu je wytrzymać, dlatego tak ważne jest zadbanie również o siebie w tym czasie o swój spokój, równowagę i bezpieczeństwo.

W takiej trudnej sytuacji  jakim jest moment rozstania, cały proces separacji i moment rozwodu Rodzicu jest ważne abyście nie zostawali sami w tak obciążającej sytuacji tylko mogli uzyskać spokój i równowagę wewnętrzną przez wsparcie psychologa  psychoterapeuty rodzinnego, aby wspólnie porozmawiać o trudnościach jakie pojawiają się w rodzinie.

W sytuacji okołorozwodowej, podczas całego procesu rozwodu ważne jest, aby  wspólnie przepracować negatywne emocje w rodzinie.

Przygotowała

 Psychoterapeuta systemowy

Aneta Bednarczyk- Oleba